Stress: Uden personlige værdier som GPS farer vi vild

Stress: Uden personlige værdier som GPS farer vi vild

Alt har en pris,  og det er ikke nødvendigvis let som leder at agere ud fra sine personlige værdier, men det er er lettere.

Alt for mange mennesker har ikke gjort sig klart, hvilke værdier, som er vigtige for dem – og derfor har de ingen pejlemærker for, hvad et godt liv er for dem.

I stedet lader de sig styre af ydre succesfaktorer med risiko for at betale en høj pris i form af stress – og det kalder på behovet for mere sjæl og mindre ego i erhvervslivet.

Derfor må vi også gøre os klart, hvad vores værdier er – og konstant øve os på at leve ud fra dem med alt, hvad det indebærer af til- og fravalg. Alt har en pris,  og det er ikke nødvendigvis let som leder at agere ud fra sine personlige værdier, men det er er lettere.

Jeres udbytte af foredraget

Få ny viden om ledelse

Lær værdien af at kende dine personlige værdier

Få viden om stress - og hvordan vi undgår det

Dette foredrag berører følgende temaer

Hvem er foredraget for?

Foredraget er målrettet ledere, men alle kan få glæde af at lytte til Lars Matjekas indsigtsfulde perspektiver på ledelse, stress og det hele menneske.

Det siger andre om foredraget

Investeringsselskabet 2P Nordic havde inviteret Lars Matjeka til at fortælle om hans perspektiv på ledelse for 25 erhvervsledere fra vores netværk.

Indlægget spændte fra vigtigheden af som leder at levere resultater til ansvaret for at bidrage med god energi. Lars havde en spændende og relevant finale som handlede om at spotte og håndtere psykopatiske ledere, hvor forsamlingen virkelig bød ind med egne erfaringer og fortællinger. Debatten kom langt omkring.

Lars har en helt særlig evne til at involvere og engagere den forsamling han står foran. Det er længe siden, at jeg har oplevet et indlæg der på så mange områder afbød reaktioner og bragte følelserne frem hos tilhørerne.

Alt i alt en aften hvor alle fik en god debat og mange indtryk af en blændende og dybt engageret Lars, der formidlede dagens temaer på en særdeles involverende og indsigtsfuld måde.

De fleste deltagere har efterfølgende uopfordret rost Lars og generelt oplevet, at de fik input om ledelse på en måde som er særdeles relevant og inspirerende.

 

Jack Friis
Adm. direktør, Profil Match

Vi var meget tilfredse med kurset.
Vores oplevelse er, at alle havde en rigtig god dag, og der var god energi på holdet. Lars var god til at inddrage os i kurset og var rigtig god til at gøre oplæggene spændende, med inddragelse af egne erfaringer.
Vi har kun fået gode tilbagemeldinger fra vores medarbejdere, som gav udtryk for, at det havde været en lærerig dag.

 

Phillip Akileh
Luksuspleje.dk

Det var helt tydeligt, at Lars’ energi og gode budskaber i den grad smittede af og satte tanker i gang. Salen bød ind med mange gode spørgsmål, og samtalen og refleksionerne fortsatte i gruppen efter, vi havde taget afsked med Lars. Det faktum at Lars, som den sværvægter inden for erhvervslivet som han jo er, deler så generøst og hudløst ærligt ud af egne erfaringer og læringer, gjorde et massivt og meget positivt indtryk på tilhørerne.

Jeg kan varmt anbefale et foredrag med Lars for alle, som bare er den mindste smule nysgerrige på, om der mon findes alternativer til blot at følge med strømmen i det alt for velkendte præstationssamfund, og alt hvad der dertil hører. Og jeg tør godt at afsløre… at ja, selvfølgelig gør der det. Tak for godt samarbejde.

Rikke Gudnitz Michelsen
Nordea Technology

Andre foredrag fra Lars Matjeka

Foredrag med Lars Matjeka

At miste fodfæstet og finde en ny vej

Få indblik i, hvordan kriser i livet er med til at udvikle og forme os som mennesker

Effektiv mødekultur– fordi tid er en knap ressource

Skab en mødekultur, som er positiv for både den enkelte leder og medarbejder – og for organisationen som helhed.

Væredygtighed er godt for alle!

Ingen kan det hele, og alle har brug for balance, hvis korthuset ikke skal vælte. Forstå vigtigheden af prioritering i selskab med Lars Matjeka.

Forandringer med hjerne og hjerte

Fylder organisationsændringer en stor del af hverdagen? Alle – uanset niveau – har behov for at forstå forandringerne, og vi må aldrig glemme balancen mellem hjerne og hjerte.

Lederen og Mennesket

Fremtidens ledere må balancere det målbare og det mærkbare. Få Lars Matjekas perspektiver på, hvordan man undgår at fare vild i nye og store krav til ledelse.

Når fællesskabet er forskellen på succes og fiasko

Hvordan skaber virksomheder fællesskaber, som favner og inkluderer vidt forskellige fagligheder, personligheder og aldersgrupper?

Arbejdsglæde: Fokusér på det, der giver dig energi

Vi skal turde gå med det gode og stoppe med at se hullerne i osten.

Organisationsændringer: Fra brændende platforme til brændende ønsker

Alle medarbejdere har behov for at forstå, hvorfor virksomheden skal forandre, og ikke mindst, hvad der konkret forventes af den enkelte undervejs.

Send en forespørgsel på dette foredrag

Foredragsholder: Lars Matjeka
Se flere foredrag og bliv klogere på Lars Matjeka
Læs mere

Foredragsholdere der minder om Lars Matjeka

Tahir Siddique
Iværksætter, investor og løve
Faglige perspektiver på ledelse, tech, ESG og internationale forhold med Nana Bule
Nana Bule
Tidl. CEO i Microsoft DK og Island
Mads Nipper
Tidl. topchef i Grundfos, Ørsted og LEGO
Jens Romundstad
Topleder, bestyrelsesmedlem og eventyrer

Vil du have besked, næste gang vi har noget spændende på programmet?

Skriv din mail her. Så bliver du tilmeldt vores nyhedsbrev og får direkte besked, næste gang vi har nyheder. Vi sender kun 1-2 mails ud hver måned.