Forandringer med hjerne og hjerte

Forandringer med hjerne og hjerte

Fylder organisationsændringer en stor del af hverdagen? Alle – uanset niveau – har behov for at forstå forandringerne, og vi må aldrig glemme balancen mellem hjerne og hjerte.

Fylder organisationsændringer en stor del af hverdagen? Forandringens vinde har sjældent blæst så kraftigt som nu – ikke mindst pga. en øget digitalisering – og mange (ledere) tror stadig, at forandringer skal ske med afsæt i brændende platforme.

Men brændende platforme skaber modstand og frygt.

Fremover skal vi derfor tale om brændende ønsker, som skaber langt større motivation og følgeskab. Alle – uanset niveau – har behov for at forstå forandringerne, og vi må aldrig glemme balancen mellem hjerne og hjerte.

Tidligere direktør i blandt andet Aller Media Lars Matjeka har stor erfaring med at håndtere og gennemføre store og små organisationsændringer, og den erfaring deler han ud af, for at skabe de bedste rammer for både medarbejdere og ledere.

Lars er en levende oplægsholder, som meget gerne har dialog med deltagerne. Foredraget varer normalt 60 min. og dertil er spørgsmål er velkomne.

Jeres udbytte af foredraget

Indsigt i hvordan forandringer i hverdagen påvirker os

Find ud af, hvad der skaber følgeskab og motivation i forandringstider

Hør Lars fortælle om sine erfaringer med at skabe transformationer i virksomheder - på godt og ondt

Andre foredrag fra Lars Matjeka

Foredrag med Lars Matjeka

At miste fodfæstet og finde en ny vej

Få indblik i, hvordan kriser i livet er med til at udvikle og forme os som mennesker

Effektiv mødekultur– fordi tid er en knap ressource

Skab en mødekultur, som er positiv for både den enkelte leder og medarbejder – og for organisationen som helhed.

Væredygtighed er godt for alle!

Ingen kan det hele, og alle har brug for balance, hvis korthuset ikke skal vælte. Forstå vigtigheden af prioritering i selskab med Lars Matjeka.

Lederen og Mennesket

Fremtidens ledere må balancere det målbare og det mærkbare. Få Lars Matjekas perspektiver på, hvordan man undgår at fare vild i nye og store krav til ledelse.

Når fællesskabet er forskellen på succes og fiasko

Hvordan skaber virksomheder fællesskaber, som favner og inkluderer vidt forskellige fagligheder, personligheder og aldersgrupper?

Arbejdsglæde: Fokusér på det, der giver dig energi

Vi skal turde gå med det gode og stoppe med at se hullerne i osten.

Stress: Uden personlige værdier som GPS farer vi vild

Alt har en pris,  og det er ikke nødvendigvis let som leder at agere ud fra sine personlige værdier, men det er er lettere.

Organisationsændringer: Fra brændende platforme til brændende ønsker

Alle medarbejdere har behov for at forstå, hvorfor virksomheden skal forandre, og ikke mindst, hvad der konkret forventes af den enkelte undervejs.

Send en forespørgsel på dette foredrag

Foredragsholder: Lars Matjeka
Se flere foredrag og bliv klogere på Lars Matjeka
Læs mere

Foredragsholdere der minder om Lars Matjeka

Tahir Siddique
Iværksætter, investor og løve
Faglige perspektiver på ledelse, tech, ESG og internationale forhold med Nana Bule
Nana Bule
Tidl. CEO i Microsoft DK og Island
Mads Nipper
Tidl. topchef i Grundfos, Ørsted og LEGO
Jens Romundstad
Topleder, bestyrelsesmedlem og eventyrer

Vil du have besked, næste gang vi har noget spændende på programmet?

Skriv din mail her. Så bliver du tilmeldt vores nyhedsbrev og får direkte besked, næste gang vi har nyheder. Vi sender kun 1-2 mails ud hver måned.