Fra iværksætter til investor

Fra iværksætter til investor

Louise Herping Ellegaard fortæller om at kaste sig ud i et vildt iværksættereventyr med EdTech start-uppen Clio. Få hele historien fra idé til skalering, ekspansion og det succesfulde exit.

Louise Herping Ellegaard drømte ikke om at stifte virksomhed eller blive leder – og slet ikke inden for IT-branchen. Faktisk var historie hendes store passion, og hun troede, hun skulle arbejde på et museum.

Men på historiestudiet fik hun og to medstuderende en idé, der skulle vise sig at revolutionere den måde, danske skolebørn blev undervist. En tur på Smukfest og drømmen om at være digital nomade blev startskuddet til den revolutionerende digitaliseringsbølge, der ramte folkeskolerne i 2007 – bedre kendt som Clio.

Clio blev født med en ambition om at skabe nytænkende, kreative og fagligt velfunderede læringsportaler i folkeskolen. Historiefaget var deres udgangspunkt, og derfor hedder virksomheden Clio efter historiens muse i græsk mytologi.

Virksomheden blev kåret som Gazelle-virksomhed i flere år i træk og har været nomineret til flere store priser i både Danmark og udlandet.

I sit foredrag fortæller Louise Herping Ellegaard om at kaste sig ud i et vildt iværksættereventyr med Clio. Hvordan det var at søsætte et projekt i et “blue ocean” – uden konkurrenter og finansieret udelukkende af egen lomme.

Siden Clio blev solgt i 2018 til Bonnier har Louise investeret i adskillige start-up og scale-ups.
Årene med Clio gav Louise en dyb viden om iværksætteri og ledelse, og den bruger hun dagligt som rådgiver om alt fra skalering til fundamentale krav til at drive virksomhed til ledelse.

Uanset om du ønsker en spændende iværksætterhistorie om at starte og skalere en succesfuld tech-virksomhed, eller er interesseret i en mere ledelsesorienteret vinkel, så er Louise den helt rette profil.

Jeres udbytte af foredraget

Få indsigt i en spændende iværksætterrejse fra idé til exit

Find ud af, hvad man gør med en idé?

Bliv klogere på investeringer - både den gode og knapt så gode slags!

Dette foredrag berører følgende temaer

Hvem er foredraget for?

Louise Herping Ellegaard kan bookes til et inspirerende foredrag til konferencer, virksomheder, uddannelsesinstitutioner, seminarer mv.

Det siger andre om foredraget

Louise Herping var booket til at holde oplæg for ca. 130 erhvervsledere hos Business Randers.

Jeg havde forinden talt med hende, og ønskede at hun tilpassede hendes oplæg, så vi både fik info om hendes karriere, salg af virksomhed og erfaringer med generation Z – som fylder en hel del på vores virksomheder i tiden.
Oplægget blev en god blanding, og vores deltagere har givet hende gode anmeldelser.

Hun var yderst imødekommende til vores arrangement, og satte tid af til spørgsmål, billeder og en tur i baren efter oplægget. Det er ikke ofte det sker – så det skal hun virkelig have ros for.

Tanja Skjødt-Jakobsen, Eventkoordinator
Business Randers

Louise var super god. Meget imødekommende og har kun fået positive tilbagemeldinger på hendes oplæg.

Kim Kugel Sørensen, erhvervskonsulent
Sønderborg Vækstråd

Send en forespørgsel på dette foredrag

Foredragsholder: Louise Herping Ellegaard
Se flere foredrag og bliv klogere på Louise Herping Ellegaard
Læs mere

Foredragsholdere der minder om Louise Herping Ellegaard

Tahir Siddique
Iværksætter, investor og løve
Morten Larsen
Stifter af Hungry.dk, investor og løve
Foredrag med Christian Arnstedt
Christian Arnstedt
Co-founder og CEO i Blazar Capital og løve
Faglige perspektiver på ledelse, tech, ESG og internationale forhold med Nana Bule
Nana Bule
Tidl. CEO i Microsoft DK og Island
Jesper Buch
Stifter af Just-Eat, investor og løve

Vil du have besked, næste gang vi har noget spændende på programmet?

Skriv din mail her. Så bliver du tilmeldt vores nyhedsbrev og får direkte besked, næste gang vi har nyheder. Vi sender kun 1-2 mails ud hver måned.